Nosiče vo svete

Ak ste si nevybrali z nosítok, ktoré nájdete u nás alebo alebo ak ste jednoducho zvedaví, nechajte sa inšpirovať ďalšími nasledujúcimi príkladmi. Je pravda, že pomôcky na nosenie k dispozícii u nás, sú rozšírené aj na americkom, európskom, ázijskom či austrálskom kontinente, a tak sa im už bližšie nebudeme venovať (viď info tu, tu, tu, tu, tu, tu , tu ). Nosenie vo svete (viď info tu) je totiž rozšírené temer vo všetkých kútoch sveta. V nasledujúcom článku sa budeme zaoberať ďalším pomôckam, ktoré sú často nielen národným špecifikom, ale priam regionálnym či etnickým unikátom, a ani nie je možné všetky ich predstaviť. Nakoľko bolo obtiažne nájsť jazykové ekvivalenty týchto nosičov v slovenskom jazyku, u mnohých sme použili ich zahraničné názvy.

Ak ste zablúdili do niektorej krajiny a stretli ste sa s etnickými pomôckami na nosenie detí, možno ste len krútili hlavou nad spôsobom nosenia detí - nosítka sa vám nezdali príliš bezpečné pre zdravie dieťaťa. Je pravda, že nie všetky nosiče zodpovedajú fyziologickej stránke nosenia detí (viď info tu) . My sa zameriame prevažne na tie, ktoré považujeme za zdraviu neškodlivé. Nakoľko ide o zväčša exotické pomôcky na nosenie u nás veľmi obtiažne k vyskúšaniu, priblížime vám ich opisne bez  hlbšej analýzy vo vzťahu k noseniu detí. Pri každom sa vám budeme snažiť minimálne sprostredkovať vizuálne predvedenie s odkazom na video. Ak vám niektorý zo spôsobov učarí a nájdete vhodný materiál, niektoré nosiče sú tak jednoduché na konštrukciu, že si ich môžete vyhotoviť. A ak by ste zablúdili do tej či onej oblasti, môžete si ich vyskúšať, či zadovážiť, v týchto krajinách sú často súčasťou oblečenia a cenovo veľmi prístupné.


Tonga

Je sieťový bavlnený nosič na spôsob vaku, ktorý má regulovateľné ramienko a predáva sa v rôznych veľkostiach po chelom svete. Je to francúzsky produkt, ale inšpirovaný spôsobmi nosenia z východnej Indie. Umožňuje nosenie detí na kratšie momenty vo všetkých polohách od narodenia až do vyššieho veku. Je vhodný aj pre nosenie detí vo vode (viď info tu).

Video: tu


Škótske šatky

škótsku ženy často nosili svoje deti v dlhých vlnených šatkách nenápadne pripomínajúcich kilty. Hrubá štvorcová šatka často opatrená dlhými strapcami sa zohla do trojuholníka a prehodila cez ramená. Dieťatko sa posadilo vysoko na bok, obvinulo sa šatkou, aby bolo v bezpečí a teple. Druhý visiaci lem sa prehodil cez chrbátik popod rameno ruky, ku ktorej bolo dieťatko uviazané.

Video: tu
Tričká a tunely telo na telo

Pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, pre predčasne narodené deti, pre kojenie sú jedinečné oblečenia, tunely alebo tričká s možnosťou nosenia najmenších bábätiek telo na telo. Často kombinujú výhody klasického nátelníka, trička na nosenie počas tehotenstva, trička na kojenie po narodení dieťaťa a pomôcok na nosenie najmladších detí. Vďaka elastickému pružnému materiálu sa prispôsobia na telo noseného dieťatka a pripomínajú tak vlastnosti elastickej šatky. Nepredstavujú typický nosič, ale pomôcku na nosenie detí, ktorú nájdete na viacerých kontinentoch.

Video: tu alebo tu
Kanga

Africká žena s dieťatkom uviazaným na chrbte nízko na páse patrí neodmysliteľne k symbolom nosenia detí. Pozná neskutočne veľa variácií (Wikipédia uvádza až 100 rôznych spôsobov pozri tu ) a na africkom kontinente je aj istou módnou záležitosťou, nakoľko je veľakrát doplnkom alebo aj súčasťou oblečenia. Určite by si zručná maminka zvládla z vyhovujúcej látky ušiť takýto typ nosiča, veď ide o jednoduchý obdĺžnik na dĺžku roztvorených rúk. Uviazať si šatku po africky je neskutočne ľahké a umožňuje nosiacemu mať voľné ruky. Deti sú zväčša pri matke, no keď sú od nej odlúčené, opateru prevezmú súrodenci alebo ostatní členovia rodiny.

Video (uviazanie popod ramená Ghana): tu

Video (uviazanie cez plece Malawi): tu

Video (uviazanie popod ramená Benin): tu


Kapulana

Pestrofarebná krásne potlačená šatka sa v africkom Mozambiku používa ako tradičné národné oblečenie. Má rôzne využitia ako súčasť oblečenia - sukňa, na prenášanie predmetov alebo detí. Deti sú uviazané na chrbte, pričom sa šatka prehodí cez jedno rameno.

Video: tu


Bambara

Ďalšia tradičná šatka z frankofónnej africkej oblasti Mali. Obdĺžniková šatka má konce rozstrihnuté na oboch stranách na dva diely, čím sa šatka jednoduchšie uväzuje. Deti sa tiež pevne priviazané nosia prevažne na chrbte skoro počas celého dňa. Nezameniteľný je africký rukopis nosenia detí nízko na páse.

Video: tu
Manta

Tradičné peruánske tkané šatky štvorcového tvaru preloženého do trojuholníka, v ktorých je dieťatko nosené na chrbte. Spodný lem sa zahne pod nožičkami, konce šatky sa vedú cez plecia a zaviažu sa vpredu.

Video: tu


Rebozo

Typicky tkaná šatka sa používa už stovky rokov na rôzne účely na zohriatie počas chladnejšieho počasia alebo na ochranu pred silným slnkom, na masáž a podporu tehotenstva alebo na nosenie detí, na prenášanie nákladu na trhovisko v Mexiku ale aj Guatemale. Tento obdĺžnikový kus látky o veľkosti od 1,5 až po 3 metre sa uväzuje okolo krku na vrchné oblečenie. Rebozo je vyhotovené zo vzdušného, ale pritom pevného materiálu.

Video (Guatemala) : tu

Video (Mexiko): tu
Amautik

V arktickej oblasti Eskimáci nepoužívajú špeciálne nosiče pre deti ale nosia svojich potomkov v parke. Parka je dlhý zimný kabát vyrobený z hrubej kožušiny zvierat, ktorý je tradičným odevom chrániacim pred zimou, mrazom a studeným vetrom. Amautik predstavuje takýto odev špeciálne prispôsobený na nosenie detí na chrbte.

Video: tu
Podeagi

Kórei sa môžete stretnúť s podeagi, ktorý je tvorený z mäkkej látky obdĺžnikového tvaru obopínajúcej matku i dieťa. Na hornej dlhšej strane tejto látky sú dlhé cípy, ktoré si žena preväzuje ponad prsia, vedie látku dozadu popod zadoček svojho dieťaťa a vytvorí akýsi vačok pre dieťatko. Je možné uviazanie aj na bruchu.

Video: tu alebo tuChuneï

Ďalší kórejský model jedinečného nosiča, ktorý umožňuje nosenie aj vpredu aj vzadu s nezameniteľným dizajnom bez nutnosti viazania. Niekde sa stretneme s informáciou, že ide o modernizáciu tradičného kórejského podeagi. Je veľmi jednoduchý na uviazanie a pohodlný na nosenie. Pripomína vestu so širokým pásom, ktorú si žena upína na opačnej strane, ako sedí dieťatko. Široký spodný lem sa zasunie dieťatku pod zadoček a nožičky, čím vytvorí dostatočnú oporu aj pre veľké a ťažké deti. Váha dieťaťa sa úmerne rozkladá pozdĺž celého tela matky (na pás, ramená a hruď).

Video: tu


Hmong

Ako Mei tai (info tu ) nájdeme vo východoázijských krajinách, tak v krajinách ako Čína, Vietnam, Thajsko, Laos sa môžete stretnúť s veľmi krásnym ručne zdobeným nosičom hmong. Svojím tvarom sa podobá na Podeagi, no zakrýva len telíčko dieťaťa, a tak sa skôr približuje k Mei tai. Umenie vyšívaného Hmong nosiča sa dedí z generácie na generáciu a reprezentuje tak etnickú skupinu Hmong, ktorá žije v horských polohách spomínaných ázijských štátov.

Video: tu


Tibet, Nepál

Bolo by hriechom nespomenúť tibetské ženy nosiace deti v šatkách, veď podľa Tibetu sa volá spôsob nosenie detí na chrbte. Najvyššia hora sveta, drsné a nedostupné chodníčky, šatka je neskutočný pomocník, ako sa so svojimi potomkami presúvať na nedostupné a vysoko položené miesta alebo jednoducho mať svoje deti vždy nablízku počas práce. Úzky vzťah rodičov k dieťaťu je veľmi dôležitý a pestovaný neustálym fyzickým kontaktom a deti sú málokedy od svojich blízkych odlúčené. Nosenie detí má v týchto hornatých krajoch dlhodobú tradíciu, nosí sa na boku, bruchu alebo chrbte. Stretneme sa tu s mnohými variantmi, pričom nie všetky sú z fyziologického hľadiska zdraviu prospešné.

Foto (prospešné nosenie): tu

Foto (neprospešné nosenie): tu

Onbuhimo

Ďalším ázijským nosičom je japonský nosič onbuhimo, ktorý je akýmsi hybridom Mei tai a nosičom Hmong, avšak tvarovo je užší a spodné lemy sú ukončené krúžkami, cez ktoré sa prevlečú vrchné cípy, a tak si matka dieťatko podoťahuje.  

Video: tu


Selendang alebo sári

Indonézsky selendag je vrchným oblečením, ktorá sa využíva na rôzne príležitosti ako šatka na hlavu, ako sukňa, na prenesenie nákladu ale aj ako šatka na nosenie detí. Sárí, ktorá je typická pre celý indický subkontinent, je rôzne dlhá a vyrobená z rôznych látok, utkaná ako jeden dlhý pruh; pozná preto neskutočne veľa variácií.

Foto: tu

 

Podeagi

Foto:porterenessonne.com

 

 

Tip: S nosičom Podeagi (viď foto hore alebo dole) sa môžete stretnúť na potulkách nielen naprieč Kóreou. Obľúbeným sa stal aj na iných kontinentoch, kde ho propagujú nadšenci nosenia.  Štandardne sa voľné pruhy vedú popod ramená. Ak však chcete zabezpečiť dieťatku lepší výhľad alebo jednoducho pre vaše lepšie pohodlie, je možné viesť pruhy cez plecia.

 


Foto:porterenessonne.com

 

 

Tip: Onbuhimo (viď obrázok dole) je tradičným nosičom na japonskom kontinente, v ktorom sa spájajú vlastnosti  viacerých východoázijských nosičov: cez spodné popruhy, ktoré nahrádzajú krúžky ako na ring slingu, sa vedú a doťahujú horné popruhy.

 


Foto:porterenessonne.com

 

 

 

Foto: evulekotule

 


Tip: Nielen v Peru, ale aj na ďalších kontinentoch sa v nosičoch nenosia len deti. Nosiče sa častokrát využívajú na prenos viac či menej ťažkých nákladov na trhoviská, úrody z polí... Niekedy sú módnym doplnkom alebo aj súčasťou oblečenia, teplou prikrývkou počas chladných dní alebo práve naopak tienidlom pred ostrým slnkom a teplými dňami. Niekde sa využívajú  na masáž a podporu tehotenstva. Avšak ako nosiče všade plnia funkciu: mať dieťatko vždy pri sebe a byť mu vždy naporúdzi, keď to potrebuje.

 

 

Foto: evulekotule

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor