Vaky

Najväčšou prednosťou vaku je jednoduchosť jeho použitia, preto sa mnohí rodičia rozhodnú pre kúpu práve tohto nosítka. Jedná sa o látkové nosítko, ktoré je v okrajových častiach, kde má bábätko hlavičku alebo chrbátik, vystužené mäkkou výplňou, rovnako býva vystužená ramenná podložka, ktorá leží nosičovi na pleciach, tak aby aj jemu bolo nosenie pohodlné.

 

Možnosti nosenia:

Vak sa nosí vždy prevesený cez jedno rameno a dieťa v ňom možno nosiť vo viacerých polohách - väčšinou v kolískových polohách v klbôčku a staršie deti na boku.

Rozloženie váhy:

Pretože vak nie je možné nosiť na obidvoch ramenách, pri nosení sa zaťažuje len jedno rameno a chrbát, prípadne boky. Pri dlhšom nesení práve to rameno, na ktorom je najväčšia záťaž, začína bolieť.

 

Výhody:

  • Vak je jednoducho použiteľný, nemusíte sa učiť viazať uzly. Len si ho nasadíte a vložíte doň dieťa.
  • Aj vloženie dieťaťa do vaku je o niečo jednoduchšie a rýchlejšie v porovnaní so šatkou.
  • Pri použití vaku v teréne Vám nikde nevlajú žiadne cípy látky, ktoré by ste mohli na zemi zašpiniť. Aj to je dôvod, prečo si ho maminy pribaľujú do kočíka (ako záchranu, keď začne dieťa plakať) častejšie než šatku.
  • Ak Vám dieťa vo vaku zaspí, veľmi jednoducho si vak zvlečiete aj so spiacim dieťaťom. Ja som doma na uspávanie používala jedine vak. V priebehu 15-tich minút dieťa zaspalo, bolo to rýchle a bezbolestné bez zbytočných stresov a plačov.
  • Podľa môjho názoru je tiež v tomto nosítku veľmi jednoduché dojčenie, a to aj v prípade, že ste s bábätkom na prechádzke. Navyše, ak budete dojčiť napríklad v meste na lavičke medzi ľuďmi, látka vaku pekne všetko zakryje a nik nemusí vidieť, čo práve robíte.


Nevýhody:

  • Najväčšou nevýhodou vaku je to, že pri nesení zaťažuje len jedno rameno. Aj keď sa nájdu ľudia, ktorí sú fyzicky zdatní a nevadí im to, predsa len väčšina mamičiek už svoje staršie, napríklad 10-kilové dieťa neunesie dlhšiu dobu bez toho, aby jej to nerobilo problémy.
  • Ďalšou nevýhodou vaku je, že pri nesení dieťaťa na boku nie je možné dostatočne dotiahnuť vrchný okraj tak, aby bolo dieťa tesne u Vášho tela. Výsledkom býva to, že si rodič buď dieťa rukou priťahuje k telu, alebo sa musí zbytočne zakláňať tak, aby vyrovnával ťažisko, čo nie je vôbec pohodlné. Vaky našej vlastnej výroby majú na bokoch našité postranné prúžky, ktoré tento problém riešia, samozrejme nie tak ako babyšatka alebo ring sling. Tam má dieťatko podoprený celý chrbátik, vo vaku je podopieraný len tým prúžkom.

 

Výňatok z článku uverejňujeme s láskavým dovolením portálu NosenieDeti.sk, originál článku k nahliadnutiu tu

 

Foto: evulekotule

 

 

 


Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor