Elastické šatky

Tieto šatky sú vyrábané z pružných materiálov. Väčšinou sa jedná o úplety, takže aj bez pridania umelých elastických vlákien do látky je šatka krásne pružná. Elastické šatky sú pružné a pevné zároveň, veď musia bezpečne uniesť aj niekoľkokilové dieťa. Práve vďaka danému spôsobu výroby sú šatky na omak veľmi príjemné a mäkké. Odporúčajú sa na nosenie predovšetkým novorodencov a malých detí, takže pokiaľ plánujete nosiť svoje dieťatko v šatke len počas prvých mesiacov jeho života, možno by bolo vhodné pouvažovať o elastickej šatke.

 

Možnosti nosenia:

Pre nosenie v elastických šatkách Vám väčšinou vystačí jeden úväz, kde môžete dieťa nosiť v kolíske, v horizontálnej polohe na bruchu aj boku a väčšie deti aj na chrbte. Pretože je šatka oveľa pružnejšia ako pevné šatky, je výhodné, keď je bábätko istené tromi vrstvami látky.

Rozloženie váhy:

Rovnako ako u pevných šatiek.

 

Výhody:

  • Všetky výhody sú rovnaké ako u klasických šatiek, ale predsa len je tu ešte zopár výhod naviac.
  • Šatky nemajú tendenciu zarezávať sa do ramien, látka nikde netlačí, úväz sa nedeformuje ani pri náročnejších pohyboch (napr. pri zohýbaní).
  • Šatka vďaka svojej pružnosti bude tesne obopínať dieťatko, nebude nikde trčať, alebo prevísať.
  • Vloženie dieťatka do tejto šatky býva pre mamičky, ktoré začínajú s nosením väčšinou jednoduchšie, pretože pružná látka sa väčšinou sama prispôsobí telíčku dieťaťa, netreba nič podoťahovať ani priveľmi starostlivo vkladať dieťa. Skrátka šatka Vám odpustí aj nejaké tie menšie chybičky pri viazaní.

Nevýhody:

  • Elastické šatky sa predávajú len vo veľkých dĺžkach (5 - 5,5 m), takže pre ľudí nižšieho vzrastu a menších konfekčných veľkostí je až príliš dlhá.
  • Myslím, že nie sú také nezničiteľné a trvácne ako tkané šatky.
  • Pri nosení starších a ťažších detí šatka natoľko "nesedí" a preto väčšina rodičov vymieňa šatku zhruba u 6-9 mesačných detí za klasickú tkanú, alebo iný nosič.

 

Výňatok z článku uverejňujeme s láskavým dovolením portálu NosenieDeti.sk, originál článku k nahliadnutiu tu

 

Foto: Anna Píšková

 

 

Foto: Anna Píšková

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor