Tehotenstvo a nosenie

Čakáte prírastok do rodiny a zaujímate sa o nosenie detí? Ak už ste šťastnou nastávajúcou mamičkou, možno ste si ani neuvedomili, že počatím svojho dieťatka ste s nosením už začali. Svoje bábätko vo svojom brušku budete nosiť minimálne deväť mesiacov, ešte predtým ako uzrie svetlo sveta. Je zvyknuté na kolísavé pohyby, na mamkin hlas, na šumivé zvuky jej tela a na tlkot jej srdiečka.


Už v období nosenia dieťatka vo „vnútornej maternici“ sa môžete pripravovať na nosenie svojho dieťatka vo „vonkajšej maternici“ a zoznamovať sa s pomôckami na nosenie detí (viac info tu), či využiť ich na podporu svojho bruška v tehotenstve. Keď sa Vám dieťatko narodí a okolnosti budú priaznivé, budete skôr pripravené a môžete plynule prejsť na nosenie vo „vonkajšej maternici“. Podľa teórie amerického antropológa Ashley Montagu sa totiž človek rodí v polovici času vývoja. Narodené dieťatko sa potrebuje minimálne ďalších deväť až desať mesiacov vyvíjať mimo maternicu. Je vhodné, aby strávilo potrebný čas z tohto obdobia v úzkom kontakte s matkou vo „vonkajšej maternici“, ktorou môžu byť práve fyziologické pomôcky na nosenie detí.

Ste nastávajúca mamička a zároveň sa staráte o ďalšie dieťatko v rodine? S nosením ste sa už dávno zoznámili a nechcete staršiemu uprieť občasnú potrebu ponosiť sa napriek Vašej ťarchavosti? Tak ste na správnom mieste. V nasledujúcich riadkoch nájdete tipy a odporúčania ohľadom nosenia detí v období tehotenstva.

 


Nosenie aj ako podpora v tehotenstve

Ak zvažujete kúpu ergonomických pomôcok na nosenie, môžete sa o nich informovať, či zaobstarať si ich skôr, ako sa Vám dieťatko narodí. Počas chvíľ čakania na bábätko sa môžete s nimi zoznamovať a vyskúšať si ich, ak Vám to bruško dovolí.

Ak ste si vybrali šatku, čas čakania na prírastok do rodiny môže byť aj časom skúšania nových úväzov, či zoznamovania sa z pocitu uviazanej šatky na tele. Elastickú a pevnú šatku totiž môžete použiť už počas tehotenstva na podporu svojho zväčšujúceho sa bruška, na spevnenie postavy mamičky, odľahčenie chrbtice od veľkej záťaže, či zateplenia bruška počas chladnejších dní. Tip na návod na uviazanie nájdete na lište vpravo.

 

 

Nosenie detí v tehotenstve?

Ak sa cítite vo výbornej psychickej a fyzickej kondícii, je možné nosiť mladšie deti vo všetkých nami predstavených pomôckach na nosenie (viac info tu). Ak sa staršie dieťa rado nosí na rukách a potrebuje cítiť istotu Vášho náručia, je určite bezpečnejšie a pohodlnejšie využiť pomôcky na nosenie detí. Nosenie staršieho dieťaťa na rukách obzvlášť pre tehotnú ženu môže byť veľmi vyčerpávajúce. V takýchto prípadoch pomôžu ergonomické pomôcky na nosenie detí, ktoré optimálne rozdeľujú váhu a záťaž noseného.


Ak ste tou šťastnou nastávajúcou maminkou, ktorá môže nosiť staršie dieťa počas tehotenstva, nezabúdajte vždy počúvať varovné signály Vášho tela. Dĺžku nosenia prispôsobujte v závislosti od typu nosiča (niektoré nosiče sú vhodné na kratšie nosenie, iné na dlhšie ponosenie), ako aj v závislosti od Vašich potrieb a potrieb staršieho dieťatka. Nosenie si vychutnávajte, noste potrebný čas len vtedy, keď máte vôľu a energiu, keď Vás nosenie neunavuje.

V závislosti od jednotlivých štádií tehotenstva, veku, váhy a vzrastu noseného dieťatka je možné nosenie na boku a ideálne na chrbáte, aby ste si netlačili na bruško (viac o polohách nosenia tu). Ak si uviažete staršie dieťatko na chrbát, záťaž na chrbáte vyváži ťažšie bruško. Nosenie v polohe na bruchu sa zväčša neodporúča, nakoľko váha noseného dieťatka tlačí na vyvíjajúce sa dieťatko v brušku a nastávajúcim mamičkám je takéto nosenie zväčša nepohodlné.

Voľte vždy taký úväz, pri ktorom pruh látky (šatky, vaku, ring slingu, Mei tai) netlačí na bruško napríklad s vysokým uviazaním cez hruď alebo si umiestnite popruh (ergonomického nosiča) tak, aby bol pod bruškom alebo nad bruškom. Na bruško jednoducho nesmie byť vyvíjaný tlak.


Nosenie detí je vhodné pri bezproblémovom tehotenstve a dobrom zdravotnom stave. Naopak, neodporúča sa v prípade zákazu nosenia ťažkých vecí, počas rizikového tehotenstva, iných komplikácií v tehotenstve, ak nastanú kontrakcie... V prípade častejších bolestí, únavy, či zadýchania sa nosenie starostlivo zvážte. Konzultujte nosenie staršieho dieťaťa s  lekárom, ktorý sa o Vás stará počas Vášho tehotenstva a vždy rešpektujte jeho odporúčania. Ak sa s nosením budete musieť z akéhokoľvek dôvodu rozlúčiť, nezúfajte, bude to len na prechodný čas. Vaše zdravie a zdravie nastávajúceho dieťatka je v týchto chvíľach dôležitejšie. Tešte sa z očakávaného príchodu nového člena do rodiny. Po jeho narodení sa k noseniu pravdepodobne zas budete môcť vrátiť a vychutnávať si ho plnými dúškami :)

 

 

 

Tip: Špeciálny úväz na časovo primeranú podporu bruška v tehotenstve vo fotonávode tu a videonávode tu . Zahraniční odborníci na nosenie však upozorňujú, že takéto uviazanie bruška je vhodné len na krátky čas a malo by byť odsúhlasené lekárom, ktorý vás sprevádza počas tehotenstva. Dlhodobé spevňovanie bruška sa neodporúča z dôvodu, aby svalstvo neochablo.

 

 


Tip: Tandem bábätka v brušku a uviazaného dieťatka na tele tehotnej ženy nie je neobvyklý. Dá sa nosiť vo všetkých nami uvádzaných fyziologických pomôcok na nosenie detí. O tom, že je možné nosiť aj v tehotenstve vás určite presvedčia nasledujúce príklady úväzov nosenia detí.


  • tkaná šatka tu
  • elastická šatka tu
  • ergonomický nosič tu
  • vak tu
  • ring sling tu
  • Mei tai tu

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor