Nosenie sa dedí

Nosili ste svoje ratolesti a Vaše vyrastajúce deti sa rady hrajú na maminku, či ocinka a svoje „miminká“, bábiky či plyšové hračky by tiež rady nosili v rôznych pomôckach na nosenie detí? Niet sa čomu čudovať, nosenie sa dedí z generácie na generáciu.

 

 

Na tradičné nosenie detí, keď ženy nosili svoje deti na polia, si možno spomenie už len najstaršia žijúca generácia na Slovensku - naše babky, dedkovia, prababky či pradedovia. Je to práve táto ešte žijúca generácia, ktorá skrze svojich vlastných skúseností rozumie prínosom nosenia detí. Usmievavé pohľady starších ľudí pri pohľade na nosené dieťa, ktorými Vás obdaria na uliciach, Vás určite o tom presvedčia. Bohužiaľ príchodom iných spôsobov na prepravu detí sa nosenie tak ako sa o ňom zmieňujeme na našom portáli vytratilo z povedomia našich mám. Pretrhla sa niť tradície nosenia detí, nosenie sa prestalo šíriť z generácie na generáciu.

 


Nosenie detí ako prirodzená súčasť spolunažívania blízkych so svojím dieťaťom zažíva svoju renesanciu. A hoci spomínané babky, prababky nosili svoje deti s akýmsi intuitívnym spôsobom, terajšia spoločnosť len veľmi pomaly akceptuje potrebu nosenia detí. Súčasná generácia sa snaží nosenie detí pochopiť a jeho praktizovanie „naučiť – prvotné skúsenosti a poznatky často získava prostredníctvom rôznych odborných názorov, analýz, stanovísk našich a zahraničných odborníkov z rôznych odborných disciplín. O nosení detí si veľakrát musí informácie vyhľadať, aj keď čoraz viac nosiacich osôb sa snaží teoretické a praktické skúsenosti zdieľať nielen vo svojom najbližšom okolí.

O význame a prospešnosti nosenia detí teda musí byť terajšia generácia istým spôsobom presvedčená, aby ho prijala za svoje. Táto zmena myslenia nie je jednoduchá a nie je tak prirodzená, ako keby sa nosenie detí dedilo z generácie na generáciu. Súčasne praktizovanie nosenia detí v ergonomických pomôckach vyžaduje často naučenie sa rôznych techník a zručností, čo sa nosiacej osobe na začiatku nemusí javiť ako jednoduché. Je to o to ťažšie, že ešte neexistuje dostatok osôb v okolí, ktoré by jej na začiatku vedeli odborne, prakticky pomôcť alebo len jednoducho utvrdiť, že to čo robí, je správne. Praktickým cvičením však veľmi ľahko prekoná prvotné obavy a prekážky, neistota opadne.

 


Prišli ste na chuť noseniu detí? Ak ste svoje deti nosili, keď podrastú, pravdepodobne Vás začnú napodobňovať. Ak máte viacero detí a nosíte toho najmladšieho, určite Vás staršie deti poprosia o kúsok látky na detskú šatku alebo výrobu detského nosiča pre bábiky. Pozorovanie a napodobňovanie svojho rodiča je zárodkom zasiatia tradície nosenia detí – poznatky z nosenia detí sa začnú prirodzeným spôsobom dediť z rodiča či nosiacej osoby na ďalšiu generáciu.

Táto nová generácia nosených detí je a bude priekopníkom v histórii nosenia detí na Slovensku. Priamo na svojej koži pocíti prínosy z nosenia detí ako aj možné obmedzenia s ním spájajúce sa - bude vedieť sama sprostredkovať zažitú skúsenosť a získané informácie o nosení detí. Už si nebude dávať otázku, či je nosenie vhodné a správne, pretože sama zažila túto biologickú potrebu vo svojom detskom veku. Táto generácia sa podľa všetkého nebude tak sužovať ako sa tá predchádzajúca možno niekedy „trápila“ s prvotným uväzovaním detí – tieto praktiky bude s veľkou pravdepodobnosťou kopírovať už od detského útleho veku.

 

 

Potrebu nosenia svojich „detí“ už mnohé deti prezentujú pri nosení svojich bábik a iných hračiek. Na ich požiadavky reagujú aj výrobcovia klasických a originálnych pomôcok na nosenie detí: materiál, tkanie, zloženie či náročnosť umiestnenia je rovnaká ako pri reálnych pomôckach na nosenie detí. Tým získavajú ozajstné skúsenosti s nosením, tak ako jeho rodičia či nosiace osoby. Týmto významným krokom sa začína písať nová história: nastávajúca priekopnícka generácia začína novú tradíciu – tradíciu nosenia detí, ktorá dúfame nevymizne tak skoro a bude zdieľaná čo najširším okruhom osôb v spoločnosti.

 

 

 

Tip: Deti veľakrát kopírujú svojich rodičov v ich správaní a snažia sa dať svojim najbližším to, čo sami zažili. Nosené deti prirodzene túžia nosiť vlastné bábiky, plyšové či iné hračky, ak sú staršie odhodlajú sa možno aj na ponosenie najmladšieho súrodenca. Určite svojim deťom spravíte radosť, ak im zabezpečíte jednoduchú pomôcku na nosenie detí, či už šatku, ergonomický nosič, Mei tai, ring sling... Podporíte tak tradíciu nosenia detí.


 

 

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor