Nosenie novorodenca

Príchod nového človiečika je pre matku, ale aj pre samotné dieťa a v podstate pre celú bližšiu či vzdialenú rodinu veľmi silný moment v živote. Nie každá matka má vytvorené ideálne podmienky pre odpovedanie na potreby dieťatka pri a po jeho narodení; často matku pri tomto krásnom momente privedenia dieťaťa na svet a pri spĺňaní túžob novonarodeného dieťaťa rušia vonkajšie vplyvy okolia. Naviac stáva sa, že matke nie je umožnený bezprostredný kontakt s dieťaťom po narodení. Napriek tomu novorodenec má isté túžby a matka najlepšie vie na tieto jeho očakávania reagovať. Je medzi nimi aj túžba nosiť sa, či byť v priamom fyzickom kontakte s matkou respektíve ak to nie je možné s otcom, či inou blízkou osobou?

 

 

Narodením stráca dieťa kontakt s bezpečím matkinho bruška a predpokladá, že tak ako boli jeho potreby v maternici uspokojované, tak budú uspokojované aj po jeho príchode do nového sveta. Bolo navyknuté na vnímanie matkiných zvukov tela, jej hlasu, tlkotu jej srdca, jej telesnej teploty, jej blízkosti. Narodením sa tieto očakávania ešte zintenzívnia. Dieťa túži po neustálom kontakte s matkou. Teplá koža matkinho tela (voči chladnému okolitému prostrediu) mu dodáva pocit bezpečia a istoty, upokojenie hladu a smädu prichádza s prisaním na jej prsník.

 

Novorodenec po narodení očakáva rovnaké prostredie ako v maternici, to znamená pevné objatie matkiným telom, či náručou. Poďme si to vysvetliť na príklade z reálneho života. Mladý otecko je na prechádzke so svojím novonarodeným bábätkom. Kolíše ho v kočiari, pokiaľ je bábätko pokojné. Keď začne plakať, berie bábätko na ruky do kolískovej polohy, ale dieťa neustále naďalej plače. Otecko ani na chvíľku nezaváha a rýchlo uviaže dieťa do šatky na svojom tele a novorodenec nečakane utíchne. Prekvapujúce? Na prvý pohľad možno áno, no na druhý ani nie - dieťa naozaj očakáva rovnaké podmienky z prenatálneho prostredia. Jedným z týchto ďalších očakávaní je aj potreba pevného zovretia vo vonkajšom prostredí. Túto potrebu pevného zovretia potvrdzuje aj výsledok reflexie na problematiku prostredia a tesného priestoru v (ergonomických) pomôckach na nosenie detí: „dieťa potrebuje odpoveď na jeho pohyby v (tesnom) priestore a touto odpoveďou je dostatočný odpor“ (viac info tu). V našom kontexte odpor z jednej strany strany vytvára telo nosiacej osoby a z druhej strany látka pomôcky na nosenie dieťaťa.

 

 


Môžeme nosiť novorodenca od narodenia?

 

Ak sú okolnosti priaznivé, určite je pre novorodenca veľmi prospešné, ak je klokankovaný (viac o klokankovaní tu) a intenzívne nosený. Telesný kontakt s matkinou resp. otcovou pokožkou má mnoho prínosov už po samotnom pôrode, medzi inými stabilizovanie vitálnych funkcií, prvotný kontakt hrá dôležitú úlohu pri spúšťaní dojčenia, dieťa je pokojnejšie a vyrovnanejšie (o mnohých pozitívach nielen klokankovania tu sa dočítate aj v článku o nosení vo vzťahu k vývoju dieťaťa tu). S použitím vhodných nosiacich pomôcok je nosenie, samozrejme ak to zdravotný stav nosiacej osoby a dieťaťa dovoľuje, krásnym a súbežne blahodárnym zážitkom na celý život: buduje sa nová väzba a pevné istoty medzi nosiacou osobou a dieťaťom.


Samozrejme pred samotným nosením novorodenca je prínosné, ak ste sa už s nosením trošku oboznámili. Ak aj nie, odporúčame prečítať si dostupné informácie na tejto stránke. Je dôležité vedieť správne umiestniť nosiacu pomôcku (viac info v podsekcii tu), zamerať sa na správne zásady nosenia detí tu ako aj na fyziologickú polohu dieťaťa pri nosení tu. Prosím pozorne si naštudujte uvedené odkazy, nakoľko novorodenec ešte nevie niesť váhu svojho tela a hlavičky a opora jeho tela musí byť dostatočne zaistená. Ak necítite istotu v nosení dieťatka, možno v okolí nájdete kompetentnú osobu ochotnú poradiť Vám v prvotných praktikách a časom nosenie bude pre oboch hrou, zábavou či nevšedným zážitkom. Určite sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť aj prostredníctvom kontaktného formulára tu.

 

 

 

Tip: Čím je dieťa menšie a teda ľahšie, potreba nosenia je intenzívna. Čím je dieťa staršie, samostatnejšie a ťažšie, potreba nosenia sa skracuje na menšie časové úseky. A s vývojom dieťaťa rastie chuť objavovať svet po vlastných nohách, takže nosením sa strieda s inými pohybovými aktivitami. Staršie dieťa sa zväčša chce nosiť, keď nevládze. Alebo jednoducho sa chce na chvíľu pritúliť k nosiacej osobe, obzvlášť ak je neisté v danej situácii. Dlhšie sa možno chce ponosiť, keď je choré a malátne.

 

 

Foto: evulekotule

 

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor