Manipulácia s dieťaťom

Pred samotným nosením odporúčame všetkým, ktorí sa rozhodli nosiť deti v nosičoch, osvojiť si správne zásady manipulácie s bábätkami. Tieto nám budú neskôr nápomocné pri nosení detí všetkých vekových kategórií. V tomto článku vám ponúkame možnosti ako dieťatko zdvíhať, presúvať, prenášať, v podkategórii tohto článku sa venujeme špeciálne noseniu detí na rukách.


Na prvý pohľad sa manipulácia s deťmi zdá byť banálnou záležitosťou, no vyžaduje presnosť, citlivosť a dodržovanie istých princípov. A aj napriek tomu, že mnohí sa staráme o deti, ako najlepšie vieme, možno sa nechtiac dopustíme chýb, ktoré môžu mať neblahé následky. O to dôležitejšie považujeme niektoré praktiky osvetliť.


Po narodení sa dieťatko zvinie do tzv. abdukčno-flekčnej polohe (definícia v článku tu). Ide o fyziologickú pozíciu (bližšie info tu), ktorú bábätko zaujme inštinktívne - je to embryonálna poloha z maternice: zaguľatený chrbátik, podsadený zadoček, kolienka nožičiek vyššie ako zadoček. I preto je dieťa anatomicky stvorené na nosenie. Táto pozícia je pre bábätko prirodzená, predstavuje pre neho istotu. A tak dieťa už pred narodením získava akýsi prirodzený reflex k zachyteniu sa a uchopeniu sa o nosiaceho. Pri nosení starších detí na boku je tento reflex zjavný; mnohé matky hoci nepoužívajú nosiče, často automaticky takto deti na kratšie vzdialenosti prenášajú.

Pre správny vývoj dieťaťa je vhodné rešpektovať túto abdukčno-flekčnú polohu pri zaobchádzaní s novorodencom v jeho prvých mesiacoch života ale aj počas obdobia, kedy z novorodeneckého zaguľateného chrbátika tvaru písmena „C“ nadobúda chrbtica obe ohnutia do tvaru písmena „S“. Pri korektnej manipulácii s bábätkom (podsadený zadoček dieťatka, kolienka vyššie ako zadoček, ohnutie chrbtice v tvare písmena „C“) eliminujeme tlaky na chrbticu: bábätko uchopujeme buď rukou pod zadočkom alebo dlaňou a palcom medzi nožičkami v panvovej oblasti, hlavu nevychyľujeme mimo os telíčka (viď nižšie uvedené zdroje informácií od p. Kiedroňovej).

Pri novorodencoch a spiacich deťoch dbáme na zaistenie hlavičky, ovšem „nedotýkejte se krčku děťátka“, hovorí popredná česká odborníčka na psychomotorický vývoj detí, autorka populárnej knihy o správnej manipulácie s novorodencami a dojčatami p. Eva Kiedroňová - viac o metódach správnej manipulácie s deťmi tejto odborníčky tu-1.časť, tu-2.časť a tu-3.časť. Zátylok dieťaťa je krehký a musí byť chránený pred nárazmi a vychýleniami z osi, najmä u najmenších detí. Je totiž centrom nervových zakončení stúpajúcich do mozgovej oblasti, je teda hlavným spojením medzi všetkými orgánmi v tele a centrálnym nervovým systémom. Je aj centrom rovnováhy, nakoľko tu ústi miecha, ktorá je ústredím pohybových reflexov.

 

 

Tip: Správnym spôsobom zdvíhania, držania a nosenia detí zabezpečíme našim deťom harmonický vývoj pohybového aparátu a to najmä pri neskoršom dlhšom nosení. Mnohé z manipulačných techník vhodných pre novorodencov nájdu opodstatnenie aj pri zaobchádzaní so staršími batoľatami, či pri nosení vekovo starších detí.


 


Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor