Nosenie vo svete

Nosenie dieťaťa na tele nosiaceho nie je novodobá móda západoeurópskej kultúry, ale existovala tu od počiatku samotnej civilizácie a prírody. Nosenie nie je pritom vo všetkých krajinách výhradne výsosťou matky.

Prostredníctvom rôznych pomôcok na nosenie (ďalšie info tu), ktoré sa vyvíjali v závislosti od historického obdobia a geografickej lokality, je nosenie celosvetovou a neskutočne rozmanitou praktikou súžitia celej rodiny s dieťaťom v jeho prvých rokoch života. Rovnako forma, dĺžka a význam nosenia podlieha lokálnym teplotám, používaným materiálom, potrebám matky a dieťaťa ako aj duchovným hodnotám danej spoločnosti.

Táto problematika je tak neskutočne široká, že keby sme vám chceli podrobne sprostredkovať všetky súvislosti a potreby nosenia jednotlivých kultúr na rôznych kontinentoch, nepodarilo by sa nám ich vtesnať do jednej knižky. Niekedy sú fotky výstižnejšie a reprezentatívnejšie ako slová, a preto vám odporúčame prelistovať krásne galérie o nosení tu a tu – listujte dole alebo ešte tu . Dúfame, že vás očaria a podporia vo vašej vôli nosiť dieťatko. Upozorňujeme však, že nakoľko ide o príklad rôznorodosti nosenia detí vo svete, nie všetky fotky na hore uvedených adresách zodpovedajú správnej pozícii nosenia detí.
 

Foto: evulekotule


Tip: Pre ďalšie informácie o nosičoch, ktoré sú fyziologické pre vývoj dieťaťa, viď článok o fyziologickej polohe tu.

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor