O nosení

Človek nemôže byť vyňatý zo svojho prirodzeného okolitého prostredia. Pritom často popiera svoje vrodené pudy, ktoré sú mu geneticky a historicky dané. Keď sa na neho pozrieme ako na súčasť primátov, ak pochopíme radosť našich detí, keď ich máme v náručí, vtedy si uvedomíme, že aj "ľudské mláďa" je pasívny nosenec.

Tak ako mnohé ostatné cicavce, ani malé dieťa príchodom na svet nie je pripravené na odlúčenie od matky. No práve naopak, potrebuje cítiť lásku a prítomnosť matky, telesný kontakt s matkou, ktorý mu dodáva istotu. Dieťatko tak ako ostatné primáty je po narodení prispôsobené na nosenie, aj keď potrebuje neustálu pomoc matky: na rozdiel od ostatných cicavcov sa dieťatko nemôže zachytiť o srsť tela. A tak nosíme svojich potomkov často na rukách a v nosičoch, ktoré napomáhajú ich harmonickému vývoju a podporujú citové puto medzi deťmi a rodičmi.

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor