Nosenie de na rukách

Ak máme v rodine dieťatko, určite ho častokrát potrebujeme ponosiť na rukách, je to azda najprirodzenejší a najinštinktívnejší spôsob nosenia detí. Pritom táto potreba je pre malé bábätká geneticky zakódovaná a blízkosť rodičov úplne prirodzená: zobrať dieťa do náručia je prejavom lásky a určite tým dieťatko nerozmaznáme. Ovšem, nosíme deti na rukách správne? Nosíme ich bezpečne?


Možno si rýchlo odpoviete áno, však nosenie detí na rukách nie je žiadna veda! Ak ste presvedčení o správnosti nosenia detí na rukách, overte si vaše zručnosti v tomto článku. Ak ste čo len trochu zaváhali, skúste načerpať poznatky z nasledujúcich riadkov. Veríme, že vám budú nápomocné.

Pri správnych návykoch nosenia detí na rukách získate väčšiu istotu a vaše dieťatko sa bude cítiť bezpečnejšie. Veríme, že výhody tohto nosenia znovuobjavíte pri nosení detí v nosičoch. Ak aj nie, skúste rešpektovať nasledujúce zásady pri nosení detí na rukách obzvlášť u detí, ktorým chrbtica ešte nenadobudla obe ohnutia ako u dospelého človeka.


Zásady správneho nosenia detí na rukách

  • novorodencov, dojčatá a menšie deti držíme pod zadočkom respektíve panvou rešpektujúc fyziologickú polohu dieťaťa (bližšie info tu), čím mu zároveň umožníme aktívne sa podieľať na správnom nosení  a rozvíjať tak geneticky zakódovaný reflex prichytenia sa o nosiaceho; tým zabezpečíme správne držanie hlavičky
  • deti neuchopujeme pod pažami, pretože by sme ich vystavili gravitačným silám a neprirodzene im narovnali chrbticu
  • deti držíme čelom k nám, aby sa mohli o naše telo oprieť a prichýliť
  • deti nosíme pevne v rukách, aby sa nám nevyšmykli
  • keď máme zastabilizovanú polohu dieťatka, zatlačením nahor pod zadočkom ho môžeme dvihnúť vyššie, aby sa nám dieťatko lepšie držalo


Pri nosení na rukách sa vyhnite

  • noseniu detí pod pažami vystavujúc chrbticu gravitačným tlakom
  • noseniu detí chrbtom k nám s nezabezpečenou oporou pre chrbticu, hlavičku (toto pravidlo platí aj pri nosení detí v nosičoch!)
  • stláčaniu nožičiek detí k sebe, čím narušíme ich upokojujúcu fyziologickú polohu a pri starších deťoch zamedzíme, aby sa mohli prichytiť

 

Foto: Kateřina Pavlíčková


Tip: Čím viac deťom dáte možnosť rozvíjať ich prirodzený reflex nosenia, tým viac sami budú vyhľadávať tento spôsob nosenia a usadia sa do tzv. bezpečnej fyziologickej polohy.

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor