Fyziologická poloha

Nosenie detí v správnej pozícii nemusí byť až také zjavné. Hoci sa naučíme viazať šatku alebo  akýkoľvek nosič, neznamená to automaticky, že sme dieťatko umiestnili do pozície, ktorá je pre neho bezpečná a zároveň pre jeho vývoj prospešná. Zároveň, ak dieťatko nemáme v nosiči správne usadené, bude sa nám zrejme nosiť ťažšie a neistejšie, čo môže byť výrazne nepohodlné.


Možno ste si všimli v uliciach, či na niektorých fotkách na internete, že dieťatko v nosiči visí, že mu padá hlavička na bok, že chrbátik nie je podoprený, že je dieťatko nosené chrbtom k nosiacemu... Mohli by sme nájsť mnoho príkladov nesprávneho uviazania. Ktorá poloha pri nosení je pre dieťatko správna?

Fyziologická poloha t.z. abdukčno-flekčná poloha (viď definícia tu) je anatomická poloha novorodenca, ktorú zaujalo už v maternici - je to pre bábätko upokojujúca a bezpečná poloha: horné končatiny v ohnutom flekčnom postavení (definícia flexie tu), dolné končatiny v abdukčnom postavení v bedrovom kĺbe (definícia abdukcie tu), kolienka pokrčené nad úrovňou zadočka, chrbtica schúlená do klbka. V zahraničí nie nadarmo nazývajú toto postavenie  "žabacou" polohou. Novorodenec sa rodí s touto embryonálnou polohou, no jeho telíčko sa postupne vystiera až do času, kým jeho chrbtica  neprejde jednotlivými štádiami vývoja a nenadobudne obe ohnutia ako u dospelého človeka.


Zásady správnej polohy

 • podsadený zadoček, čo je dosiahnuté mierne predsadenou panvou, pokrčenými nožičkami s kolienkami nad úroveň zadočka, čím je zaistený správny vývoj bedrových kĺbov od narodenia

 • mierne zaguľatený chrbátik, ktorý kopíruje polohu z in utero

 • hlavička v osi telíčka bez vychyľovania do strán alebo do nebezpečných predklonov či záklonov

 • voľne uložené a nezrotované členky

 • nožičky mierne od seba, nestláčajte ich k sebe: u novorodencov neodchyľujte nožičky nasilu od seba, rešpektujte ich odchýlené postavenie; odchýlenie nožičiek závisí od veku dieťatka - pri menších deťoch v prvých mesiacoch je odchýlenie v šírke pliec dieťatka, neskôr sa nožičky odchýlia ešte viac a v prípade, že nosíte vo vertikálnej polohe vás môže staršie dieťatko obkolesiť nožičkami

 • nosenie dieťatka dostatočne blízko tela a vo výške, keď môžete dieťatko pobozkať na čelo

 • poloha dieťatka na bruchu či na chrbte smerom od vás je nežiaduca, nakoľko popiera všetky vyššie uvedené princípy a je pre dieťatko nebezpečná (ďalšie info tu)


Ako zaistiť správnu polohu nosičom

 • látka šatky alebo nosiča musí mať dostatočne široký pruh  od jednej jamky kolienka až po druhú jamku kolienka dieťatka, aby poskytovala správnu oporu zadočka a zabezpečila správne postavenie bedrových kĺbov (toto neumožňujú napríklad klokanky, kde dieťatko visí za genitálie!)

 • správne dotiahnutý úväz, aby podopieral dieťatko zo všetkých strán a poskytoval dostatočnú oporu nielen pre chrbticu, chrbtica po narodení nie je ešte pripravená uniesť vlastnú váhu a ťažkú hlavičku, je nutné zabezpečiť oporu od šije až po stehienka hlavne pri deťoch, ktoré si ešte neudržia hlavičku

 • medzi vami a dieťatkom nesmie byť voľný priestor,  ináč by dieťatko mohlo padať do strán

 • zafixovanie hlavičky u novorodencov a spiacich detí pruhom látky šatky alebo kapucňou pri nosiči je nevyhnutnosťou

 • ak sa úväz nosením povolil, upravte ho čo najskôr

 

Zapamätajte si pravidlá

 • správna poloha dieťaťa v nosiči je obrazom správnej polohy dieťaťa noseného na rukách!

 • samotný nosič nezabezpečí správnu polohu dieťaťa, je len podporný nástroj na dosiahnutie korektnej fyziologickej polohy pri nosení detí!

 

 

Tip: Rešpektovaním fyziologickej polohy pri nosení dieťaťa (a nielen pri nosení detí v pomôckach na nosenie - viď článok Manipulácia s deťmi tu a Nosenie detí na rukách tu) podporíme psychomotorický vývoj dieťaťa.  Opodstatnenie nájde pri horizontálnom ako aj vertikálnom nosení.

 

 

Foto: Kateřina Pavlíčková

 

Tip: Síce v cudzom jazyku, ale výborná obrazová dokumentácia s použitím priehľadnej šatky, rolujte stránku dole (vľavo prečiarknuté nesprávne nosenie, vpravo správna pozícia pri vertikálnej a horizontálnej polohe) tu

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor