Nosenie detí tvárou od nosiaceho

Ak ste sa dopracovali až k tomuto článku a preštudovali ste si predchádzajúce informácie, asi bude veľmi ľahké pochopiť dôvody, prečo odborníci na nosenie detí neodporúčajú nosiť deti tvárou od nás, a to ani na bruchu, ani na chrbte. Ak aj nie, nedajte sa zmýliť krásnymi fotkami niektorých nosičov, kde sa na vás usmieva dieťatko, ktoré je otočené chrbtom k nosiacemu. Hoci dieťatko na tých fotkách vyzerá šťastne a spokojne, nosenie čelom dopredu nie je pre jeho vývoj až také bezpečné a pre nosiaceho tak pohodlné.


Nosenie dieťatka čelom dopredu prináša mnohé úskalia, ktoré si nejeden rodič dopredu nie vždy musí uvedomiť, obzvlášť keď náš trh je presýtený širokou ponukou nosičov propagujúcich  nosenie čelom dopredu. Bohužiaľ nie všetci záujemcovia o nosenie detí sa informujú o rizikách nosenia detí, ktoré im takáto metóda prináša. Častokrát sa uspokoja len s jej výhodami. Ak ste sa teda dopracovali až k tomuto článku, máte náš obdiv, pretože k noseniu detí pristupujete zodpovedne a vážne. Prečo teda odborníci na nosenie detí považujú nosenie chrbtom k nosiacemu za nebezpečnú metódu?

 

Dôvody proti noseniu detí tvárou od nás

  • nepodporuje fyziologickú polohu, a teda neprispieva k správnemu vývinu tela (viď info tu): nesprávne rozkladá záťaž celého tela, nakoľko dieťa visí za genitálie a hlavička tlačí na ešte nevyvinutú chrbticu; hrozia nebezpečné predklony hlavičky; bedrové kĺby nie sú vo svojej optimálnej polohe; chrbtica nie je fixovaná nosičom, ale vychyľuje sa do strán a do záklonu, čím dôjde k jej narovnaniu až prehnutiu, na čo v rannom štádiu nie je ešte pripravená; pri takomto nosení napríklad za pomoci šatky môžu popruhy tlačiť na cievy na stehienkach dieťaťa a neprekrvovať ich
  • psychické preťaženie z okolitého prostredia vnímané všetkými zmyslovými orgánmi (zrak, sluch, čuch, chuť, hmat)
  • dieťa zaspáva v tejto pozícii problematickejšie vzhľadom na neustále vzruchy ako aj padajúcej hlávky, ktorú si nemôže oprieť o nosiaceho, nakoľko sa nemôže pritúliť k nosiacemu
  • ide o proeurópsky štýl nosenia detí, vo väčšine tradičných kultúrach, ktoré poznajú výhody nosenia dieťaťa tvárou k nosiacemu, nie je zaužívaný (pozrite si fotky exotického nosenia s odkazmi v tomto článku tu)
  • pre nosiacu osobu sa váha nerozkladá rovnomerne, ale zaťažuje hlavne ramená, spôsobuje bolesti chrbta

 

Alternatívne nosenie

Čo mám teda robiť, ak mám nepokojné dieťatko, ktoré baží po stimuloch z vonkajšieho okolia, je zvedavé a neustále sa otáča za novými podnetmi? Máme pre vás riešenie: nosenie na boku alebo na chrbte môže dieťatku poskytnúť širší rozhľad a možnosť sledovať okolie bez toho, aby tieto polohy boli pre neho nebezpečné.

  • nosenie na boku (tu)
  • nosenie na chrbte (tu)

 

Tip: Dňa 26.3.2012 Nemecká federácia pediatrov prvýkrát oficiálne potvrdila škodlivý vplyv nosenia detí čelom dopredu na vývoj bedrových kĺbov v lekárskom magazíne Arte Zeitung, zdroj článku tu . Odborníkmi je takáto metóda nosenia nedoporučovaná, popiera fyziologickú polohu. Ďalšia informácia o odporúčaní nenosiť dieťatko čelom dopredu tu a o fyziologickej polohe tu .

 

Tip: Ak máte staršie dieťatko dychtivé po nových zážitkoch alebo sa jednoducho vaše dieťatko v polohe na bruchu neustále obracia a odtláča sa od vás, skúste nosenie na boku alebo na chrbte. Je to vhodné riešenie pre  vyhnutie sa noseniu dieťatka tvárou od nosiaceho.

Foto: evulekotule

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor