Babyšatky

Tým, ktorým učarovala šatka na nosenie detí, nedajú na ňu dopustiť. Je to úzky pás látky, ktorá ovšem musí spĺňať náročné kritériá. Vďaka špeciálnemu spôsobu tkania je látka šatky v priečnom smere pružná ale v pozdĺžnom smere pevná. Vďaka týmto vlastnostiam sa šatka vytvaruje podľa telíčka dieťaťa a zároveň ho pevne obopína a podopiera.


Možnosti nosenia:

Dieťatko je možné nosiť v najrôznejších úväzoch: Od kolísok - kedy je bábätko schúlené a uložené v šatke v klbôčku, cez nosenie na bruchu alebo na boku tváričkou k Vám až po úväzy pre staršie batoľatá a deti, ktoré sa kvôli ich váhe už väčšinou nosia na chrbte, čo je aj pre nosiča najpohodlnejší spôsob nosenia. Nie všetky úväzy je nutné vedieť, úväzy sa učia postupne, každému vyhovuje niečo iné a tiež deti aj rodičia v rôznych obdobiach môžu preferovať rôzne úväzy. Je tiež pravda, že mnohí rodičia si po celú dobu, čo nosia svoje dieťa vystačia s jediným úväzom.


Rozloženie váhy:

Väčšina rodičov nosí svoje deti v symetrických úväzoch, kedy šatka vedie cez obidve ramená. Váha dieťaťa je potom rozložená na ich ramená, chrbát a boky. V správne uviazanej šatke a pri rešpektovaní zásad správneho nosenia nemusíte mať obavy z bolesti chrbta.

 

Výhody:

  • Veľké množstvo úväzov, ktoré je možné podľa situácie akokoľvek striedať.
  • Dieťa je v babyšatke veľmi dobre uchytené a tesne pritisnuté na Vaše telo, takže sa nemôže stať, že by vypadlo a ľahko s ním zvládnete aj jednoduchšie domáce práce.
  • Možnosť nosenia v symetrických úväzoch, kedy sú zaťažené obidve ramená nosiča rovnomerne je nesporná výhoda babyšatky.
  • Šatka rastie spolu s dieťaťom, takže ju využijete už od narodenia Vášho bábätka až dovtedy, kým Vám to obom bude vyhovovať. U nás sa nosia deti väčšinou do veku 2-3 rokov.
  • Uviazať šatku si dokážete poľahky bez pomoci druhej osoby, nemusí Vám nikto pomáhať. Aj návody na šatky sú riešené tak, aby ste sa ich pomocou naučili viazať šatku sami.
  • Pri správnom uviazaní šatky sa podporuje zdravý vývoj detí - podsadený zadoček a doširoka roztiahnuté nožičky v správnom abdukčno - flekčnom postavení. Menšie deti je možné nosiť v kolískach, kedy je podopieraný celý chrbátik dieťaťa. Pri nosení si Vaše bábätko prirodzeným spôsobom posiluje svalový korzet.

 

Nevýhody:

  • Jedná sa o dlhý úzky pás látky, ktorý si treba na seba nejakým spôsobom uviazať, čo mnohých pri prvom zoznámení sa so šatkou odradzuje. Majú obavy, že si šatku nedokážu správne uviazať a vidí sa im to náročné. Väčšina ľudí pri vyskúšaní si viazania usúdi, že to vlastne vôbec nie je ťažké.
  • Tkaná šatka častokrát neodpustí chyby pri viazaní, nesprávne utiahnutie, slabé pritiahnutie si dieťaťa k telu, pretočenie látky na chrbte. Úväzy je potrebné sa naučiť správne viazať, aby nosenie bolo príjemné, jednoducho neodfláknuť to.
  • Keďže je šatka veľmi dlhá, pri viazaní v teréne môže byť problém uviazať si ju tak, aby ste zároveň nepováľali konce šatky po zemi. (Ja tento problém riešim viazaním na tráve, alebo nosím úväzy, ktoré nie je pri vyberaní dieťaťa potrebné rozväzovať.)
  • Niektorým ľuďom nemusí vyhovovať "naturálny look" šatky, je to ale vec názoru, u mňa výhody šatky natoľko prevažujú, že sa týmto vôbec nezaoberám.

 

 

Výňatok z článku uverejňujeme s láskavým dovolením portálu NosenieDeti.sk , originál článku k nahliadnutiu tu

Copyright © 2012 -2015  Onoseni.sk. Všetky práva vyhradené. Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská, v prípade ťažkostí sa obráťte na lekársku starostlivosť.

nosenie detí, nosení detí, fyziologické, ergonomické, nosič, nosiče detí, nosítko, ergonomický nosič, baby šatka, šatka, baby šatky, šátek, šátky, elastická šatka, vak, baby vak, šatkovak, ring sling, sling, mei tai, klokanka, turistický nosič, zásady nosenia detí, správne nosenie, polohy nosenia, úväzy, úvazy, video, návody, návod, viazanie, návody na vázání, vazani satku, diskusie, fórum, rady, poradňa, poradne, kurzy nosenia, deti, dieťa, dieta, dieťatko, detské, bábätko, babatko, babetko, babatka, bábätka, baby, bábo, Hoppediz, Amazonas, Storchenwiege, Didymos, Girasol, Sanami, Nati, Moby, Mam, Manduca, Ergo, Patapum, Bondolino, Liliputi, Kibi, mamičky, mamicka, mama, žena, matka, otec, tato, rodinka, rodina, tehotná, tehotenstvo, materstvo, dojčenie, polohy dojčenia, polohy pri kojení, kojenie, nosíme deti, nosme deti, nosme sa, nosíme sa, nosenie na rukách, nosiť na rukách, adopcia, pestúnska starostlivosť, náhradná starostlivosť, adoptované deti, handicap, zdravotné postihnutie, handicapované deti, inak obdarované, telesné, mentálne, viacnásobné, zrakové, sluchové, chronické, postihnutie, poruchy, vady, klokankovanie, kangaroo care, kangaroo mother care, skin to skin, koža na kožu, klokania metóda, kenguria starostlivosť, K-starostlivosť, predčasne narodené, prematúrny, prematúrne, novorodenec, inkubátor